Na potrzeby konferencji IFS Connect 2021 powstał raport „Procesy automatyzacji w polskich przedsiębiorstwach”. Z badania wynika, że prawie 93 proc. respondentów uważa automatyzację za strategiczny element swojego rozwoju. Jedynie 3,3 proc. badanych, którzy zainwestowali już w ten obszar nie planuje kolejnych aktywności w tym zakresie.
o dalszym rozwoju. Na taki model zarządzania procesami najbardziej stawiają przedsiębiorstwa konstrukcyjno-budowlane (64 proc.), produkcyjne (60 proc.) i usługowe (54 proc.). Jednak biorąc pod uwagę czas wdrażania dedykowanych rozwiązań, to branże związane z energetyką, wodociągami i transportem wykazują największe zapotrzebowanie i planują realizację takich projektów w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Warty podkreślenia jest fakt, że wszyscy badani (100 proc.) wskazują automatyzację jako czynnik wzrostu ekonomiki i sprawności zarządzania przedsiębiorstwem. 62,7 proc. z nich deklaruje, że dzięki automatyzacji zwiększyły się obroty przedsiębiorstwa.
Widzimy, że większość firm już poczyniła inwestycje w automatyzację. Natomiast zdecydowana część z nich planuje kolejne, widząc w nich szansę rozwoju. Ponad 64% ma stałe pozycje budżetu z tym związane. Badanie, które zrealizowaliśmy wspólnie z CBM Indicator porusza także zastosowanie technologii chmurowej. Nasz produkt – IFS Cloud – jest w pełni zorientowany w tym kierunku, dlatego też chcieliśmy poznać opinię naszych aktualnych i potencjalnych klientów. Widać, że w prawie 3/4 firm wykorzystuje usługi, infrastrukturę lub platformę chmurową.
Andrzej Wąs, Dyrektor działu wsparcia sprzedaży IFS Polska&EE
w automatyzację. Jednocześnie są to także działy wskazywane jako te, w których nie została ona jeszcze wprowadzona w wystarczającym zakresie (finanse – 32 proc., kadry i płace – 20,0 proc.). Najmniej firmy zainwestowały lub zamierzają zainwestować w remonty i serwis oraz zaopatrzenie (odpowiednio 11,3 proc. i 23,3 proc.). Będąc firmą, która oferuje oprogramowanie wspierające właśnie automatyzację procesów jesteśmy bardzo zainteresowani tym jak firmy ją postrzegają i czy widzą korzyści z nią związane. Kluczowa jest dla nas również informacja, w jakich obszarach poszczególne branże chcą inwestować lub mają potrzebę wsparcia. Czy są to finanse, produkcja, sprzedaż, remonty a może jeszcze inne segmenty. Znając potrzeby naszych klientów jesteśmy w stanie precyzyjne zaadresować potrzeby w tym zakresie – mówi Andrzej Wąs, dyrektor działu wsparcia sprzedaży IFS Polska.
na poziomie społecznych lęków i publicystycznych narracji wyrażane są obawy, że automatyzacja zastąpi miejsca pracy w niektórych branżach. Liczne dowody wskazują jednak, iż zjawisko automatyzacji ma neutralne, a nawet pozytywne oddziaływanie na rynek: może ono również tworzyć nowe miejsca pracy, względnie kierować ludzi ku innym możliwościom. Ten sam proces obserwowaliśmy już co najmniej trzykrotnie w nowożytności – podczas pierwszej oraz drugiej rewolucji przemysłowej i po raz trzeci zjawisko powtórzyło się wraz z powstaniem i rozwojem Internetu. Internet pozornie zdziesiątkował różne branże – takie jak muzyka, media, handel detaliczny, a nawet korporacje taksówkowe. Jednak badanie przeprowadzone przez McKinsey Global Research wykazało, że Internet stworzył również 2,6 nowych miejsc pracy na każde zlikwidowane. A zatem koszty automatyzacji i szerzej postępu technologicznego okazują się zwykle krótkoterminowe, ostatecznie przynosząc większy dobrobyt i nowe zatrudnienie pokrywające utratę miejsc pracy.
Dr hab. Daniel Mider, Uniwersytet Warszawski